Pracując w Midjourney, trudno ominąć parametr ––ar. Czym jednak w Midjourney owy ––ar – znany także jako aspect ratio – jest? Otóż, w dużym skrócie, to od niego zależą proporcje generowanych obrazów. Domyślnie, obrazy są tworzone w kwadracie z proporcją 1:1. Użycie tego parametru pozwala na modyfikację rozmiarów grafiki, co umożliwia tworzenie obrazów zarówno szerszych, jak i wyższych.
Jak go jednak wykorzystać? O tym opowiemy w naszym wpisie – zapraszam!
Spis treści
Podstawowe informacje o aspect ratio w Midjourney
Aspect ratio, czyli proporcje obrazu, to – jak już zauważyliśmy – parametr definiujący stosunek szerokości do wysokości generowanego obrazu. Wartości aspect ratio są określane przez liczby całkowite, na przykład 16:9.
Dość ogólnie mówiąc, prezentuje się to tak:
––ar 1:1 (kwadrat)

––ar 9:16 (format plakatu, długi prostokąt)

––ar 16:9 (format tapety monitora, szeroki prostokąt)

––ar 7:4 (wielkość dostosowana do ekranu telewizora)

Można przy dodawaniu w Midjourney –ar dobrać dowolne liczby, dostosowując wielkość grafiki do swoich potrzeb. Sam prompt przy dodaniu ––ar – teoretycznie – nie ulega zmianie, jednak większa ilość szczegółów lub narzucenie kształtu może wpłynąć na elementy takie jak generowany krajobraz czy poza postaci.
Ustawienie aspect ratio w Midjourney
Jak ustawić aspect ratio w Midjourney? Bardzo prosto – wystarczy na końcu promptu dodać ––ar z odpowiednią wartością:
- Zaczynamy od użycia komendy /imagine

- Wstawiamy prompt, który nas interesuje

- Dodajemy na końcu ––ar z odpowiednią wartością

Praktyczne zastosowania aspect ratio w Midjourney
Jak już wspomniałem, manipulowanie aspect ratio w Midjourney może wpłynąć na sposób prezentacji krajobrazów i portretów postaci. W jaki sposób? Dla krajobrazów, wybierając szerokie proporcje, jak 16:9, można uzyskać panoramiczny widok, który uchwyci więcej detali środowiska i rozciągnie horyzont, dając głębię scenie. Z kolei w przypadku portretów postaci, proporcje takie jak 9:16 mogą podkreślić wysokość i postawę postaci, skupiając uwagę na szczegółach twarzy i ubioru.
To jednak tylko proste przykłady – wszystko zależy od tego, co ma być na grafice przedstawione. Warto też eksperymentować – czasami zmiana ––ar w Midjourney wystarczy, by bardzo specyficzny prompt wygenerował zadowalające wyniki!
A co, jeśli zapomni się dodać aspect ratio przy generowaniu grafiki?
Cóż, nie powiem, żeby było mi obce zapomnieć dodać ––ar do grafiki, którą chciałem w bardzo konkretnej wielkości. Pół biedy, jeśli grafika w formacie 1:1 będzie kiepska… ale co jeśli jest strzałem w dziesiątkę, tylko rozmiar się nie zgadza? Tutaj warto znać bardzo specyficzny, acz niezwykle użyteczny trick polegający na edycji wielkości grafiki po jej wygenerowaniu.
Warto wspomnieć – samo Midjourney nie ma nigdzie szerzej opisanej funkcji zmiany formatu grafiki per se, dlatego słowo “sztuczka” bardzo tu pasuje. Jak więc się prezentuje owa sztuczka i jakie są jej efekty?
- Potrzebna jest nam wygenerowana grafika w dowolnym rozmiarze, który nam nie odpowiada. Dla mnie będzie to 1:1.

- Teraz wystarczy nacisnąć “Custom Zoom”, który przeniesie do bloku ustawień zooma.

- I tutaj wchodzi sztuczka. Zmieniamy zoom na 1 (żeby grafika została w tej samej wielkości), ale zmieniamy ––ar na inną wielkość.

- Zgodnie z założeniem, wielkość grafiki jest edytowana poprzez dodanie rozszerzenia obrazu!

Aspect ratio w Midjourney – czy warto je wykorzystywać?
Oczywiście! Bez niego każda grafika byłaby kwadratem, a dzięki temu można poeksperymentować zarówno z generowaniem poszczególnych grafik. Krajobrazy zawsze będą wyglądały lepiej w szerszej, bardziej panoramicznej wielkości, gdzie postaci mogą prezentować się nieźle w formacie plakatu. Wszystko jest kwestią tego, by trochę nad tym posiedzieć i pokombinować!